4D ULTRASON SIKÇA SORULAN SORULAR

4D (4 dimensional) ultrasonun klasik (geleneksel) ultrason muayenelerinden farkı nedir?

Yüksek rezolüsyon (görüntü kalitesi) ile 4D ultrason ile  bebeğinizin tüm uzuvları ve hareketleri oldukça net ve hızlı bir şekilde izlenebilmektedir. Anne adayının bebeğini 4D ultrason ekranında üç boyutlu bir şekilde izlemesi bebeği ile arasında duygusal yakınlaşmanın artmasına da neden olacaktır.

Ancak unutulmaması gereken bir nokta, gebelikte üç boyutlu taramalar yapılsa bile geleneksel iki boyutlu taramaların ihmal edilmemesinin gerekliliğidir.

Hiç bir zaman 4 boyutlu taramalar standart 2 boyutlu taramaların yerini tutmayacaktır.

Çünkü bebeğin iç organları ile ilgili taramalarda standart 2 boyutlu taramalar oldukça yeterli kalırken 3D/ 4D ultrason görüntülemeleri yetersiz kalmaktadır

4D Ultrason Ne Zaman Yapılır?

Normal gebelik izlemleri hamileliğin ilk haftalarından itibaren ultrasonlarla yapılabilmektedir. Ancak dört boyutlu görünüm 4. ayın bitmesinden itibaren anlamlı şekilde yapılabilmektedir.  Bu yüzden 16. haftadan itibaren 4D Ultrason için kliniğimizden randevu alabilirsiniz. Ultrasonda bebek görüntüleri için en iyi dönem ise 6.-7. gebelik aylarıdır.

Ultrason Güvenli Midir?

Evet, ultrason 1970’dan itibaren jinekologlar tarafından güvenle kullanılmaktadır. Şu ana kadar yapılmış çalışmalarda zararlı hiç bir etki saptanmamıştır.

“American Institute of Ultrasound in Medicine (AIUM)” de tanısal ultrason muayenelerinin doku üzerinde biyolojik etkilerin olmadığı konusunda fikrini beyan etmiştir.

4D Ultrason ile Her Zaman İyi Görüntü Almak Mümkün Mü?

Bazı durumlarda bebeğin duruş pozisyonuna ve amniyon suyunun azlığına bağlı olarak düzgün üç boyutlu görüntüler alınamayabilir. Özellikle incelemek istediğimiz kısmın önünde amniyon sıvısının yeterli düzeyde olması gerekir.